Koty i psy to dwa różne światy. Nie oznacza to, że ich wspólne życie nie może odbywać się w przyjaźni. Aby stworzyć zgraną harmonijną kocio – psią rodzinę trzeba pomóc im znaleźć wspólny język.
Jedną z istotnych różnic między psem i kotem jest fakt, iż psy w zupełnie różny od kotów sposób rozumieją zabawę. Gonią się i bawią poprzez siłowanie. Gdy kot ucieka, pies z całą pewnością odbierze to jako zaproszenie do zabawy i zacznie gonić. Im więcej kot będzie uciekał, tym bardziej pies będzie gonił. To spowoduje, że kot będzie się bał psa i jeszcze bardziej przed nim uciekał. W ten sposób raczej istnieją marne szanse na przyjaźń.
Przestrzeń
Planując sprowadzenie do domu psa rozpocznij od drobnych modyfikacji domowej przestrzeni. Upewnij się, że kocia kuweta stoi w bezpiecznym miejscu – bezpiecznym dla kota, aby nie bał się z niej korzystać, a dla psa – aby nie miał dostępu do jej zawartości (wszyscy chyba znamy uwielbienie psów do kup wszelkiej maści). Jeśli uznasz za konieczne, oddziel przestrzeń z kocią kuwetą bramką zabezpieczającą dla dzieci. Umieść obok stołek lub pudełko, na które będzie mógł zeskoczyć pokonujący bramkę kot.
Nie od dziś wiadomo, że karma kocia różni się składem od karmy psiej i dobrze by było, aby pies nie miał dostępu do smaczniejszej wg psiego nosa karmy kociej. Konieczne może więc okazać się umieszczenie misek wyżej niż jest w stanie dotrzeć psi pysk, np. na szafce lub półce.
Warto zadbać o kocie kryjówki powyżej zasięgu psa. Pies porusza się przeważnie po przestrzeni horyzontalnej. Dla kotów równie ważna jest przestrzeń wertykalna. Istotne jest więc opracowanie takich miejsc, do których kot będzie się mógł schować w momentach, gdy nie będzie sobie życzył psiego towarzystwa. Może to być wysoki drapak, półki, wysoka szafka (konieczne będzie zapewnienie do niej dojścia kotu np. poprzez półki), regał. Im więcej kotów posiadamy, tym ich zasoby muszą być większe, tak aby koty czuły się bezpieczne w swoim otoczeniu.
Zapoznanie z psem
Do tego ćwiczenia potrzebne są dwie osoby. Jeśli mieszkasz sam, poproś o pomoc kogoś zaprzyjaźnionego.
Psa trzymaj na smyczy. Miej pod ręką nagródki i zabawki dla psa.
Po drugiej stronie pokoju druga osoba zajmuje się kotami.
Posadź psa, zaoferuj mu zabawkę. Pies powinien być skupiony na Tobie lub zabawce, uznając Cię za przewodnika. Nagródź go za dobre zachowanie. Możesz użyć klikera, jeśli pies był z nim szkolony. Za każde wykonane polecenie zaoferuj mu nagrodę. Pilnuj, aby nie zwracał uwagi na koty. Dopóki pies jest skupiony na Tobie, nie zwraca uwagi na koty, możesz zmniejszać dystans do nich. To ćwiczenie ma na celu wskazanie psu, że kot to nie zabawka, czy ofiara do gonienia, natomiast kota utwierdzi w przekonaniu, że bezpiecznie jest przebywać w psim towarzystwie (bo nie jest goniony).
Aby zadanie się udało pies musi być po wcześniej szkolony i słuchać komend. Gdy tylko się zdekoncentruje i chce podążyć za kotem należy przerwać ćwiczenie i opuścić z psem pomieszczenie.
Jeśli nie ufasz, jak zachowa się pies w towarzystwie kotów, skonsultuj się z behawiorystą zanim je sobie przedstawisz. Wspólnie ustalcie plan zapoznania zwierząt. Nigdy nie zostawiaj zwierząt bez nadzoru licząc, że jakoś się dogadają.
Polecam odcinek My Cat from Hell Jacksona Galaxy, pokazujący pracę z psem w obecności kota:
Zobacz także: