Kiedy ktoś się czegoś nauczy, to ciężko go tego oduczyć. Właściwie to się nie da… Tak więc najlepiej nie uczyć zachowań, ktore mogą w przyszłości być dla nas kłopotem. Więc jak postępować z młodym kotem aby w przyszłości nie mieć z nim problemów? Poniżej znajdziesz kilka rad na podstawie książki znanej amerykańskiej behawiorystki Pat Johnson – Bennett
Zasada postępowania nr. 1
Najważniejsze jest, aby nigdy nie używać rąk do zabawy z kotem. Niezależnie, czy to mały kociak, czy duży kot, ani jak niewinne są to igraszki. Ręka to nie zabawka. Dziś kociak małymi ząbkami ugryzie delikatnie, ale z czasem rosnąc zacznie gryźć coraz mocniej.
Dlatego od pierwszych momentów do zabawy używaj wyłącznie zabawek. Najlepiej dystansowych – kijków zakończonych piórkami, wędek dla kota. Wszystkie zabawki tworzące dystans między Tobą, a zębami kota są wskazane.
Co więc robić jeśli kot ugryzie?
Jeśli kot niechcący ugryzie Cię w trakcie zabawy, przestań się ruszać. Kot chce ofiary, która się porusza, więc gdy przestaniesz sie ruszać, nie dostanie tego, czego pożąda.
Jeśli kot trzyma w zębach Twoją rękę nie cofaj jej, a wręcz przeciwnie. Rusz nią do przodu w jego kierunku. To go zaskoczy i puści.
Za każdym razem, gdy kot zaczyna gryźć, zaprzestań wszelki ruchów, bądź nieruchomo, zignoruj kota. Rozpocznij ponownie zabawę, dopiero jak kot się uspokoi i zrelaksuje.
W ten sposób uczysz kota, że gryzienie ręki zawsze kończy zabawę. Wysyłasz mu jasny sygnał.
Kocia mama, gdy kociaki są zanadto rozbrykane, odchodzi i zaczyna je ignorować do momentu, aż się uspokoją.
Czego nie należy robić?
Nigdy, ale to nigdy nie krzycz, nie pryskaj kota wodą, nie bij ani nie odpychaj kota od siebie. Być może na chwilę osiągniesz oczekiwany efekt, ale ostatecznie kot zacznie się Ciebie zwyczajnie bać . Jeśli zastosujesz fizyczną karę, najprawdopodobniej następny raz ugryzie mocniej, finalnie nauczysz kota jedynie fizycznej agresji.
Tekst powstał na podstawie książki Pam Johnson-Bennett „CatWise”
Przeczytaj także: