O przyczynach stresu u kota mogłeś/aś dowiedzieć się czytając wpis „Co powoduje stres u kota?”
A po czym poznać, że kot się stresuje?
Jednym z objawów stresu może być załatwianie się poza kuwetą. Kot może stać się również bardziej gadatliwy lub miałczeć donośnie, gdy nie ma Cię w domu.
Zauważyłeś, że Twój kot ma łyse placki na skórze? To także może być objaw stresu, polegający na tym, że kot jedno miejsce wylizuje intensywniej niż resztę sierści.
Wraz ze zwiększeniem poziomu stresu mogą pojawić się także zmiany w ilości przesypianego przez kota czasu oraz nadaktywność w stosunkach z Tobą, bądź innymi kotami mieszkającymi z Wami.
Jeśli mamy do czynienia z nowym kotem w domu, naturalnym wydaje się kolejny objaw, a mianowicie nie przyjmowanie pokarmu. Kot zmieniający całkowicie otoczenie jest na tyle przerażony, że nie je i jest to zupełnie naturalne dla sytuacji (przeważnie jednak pozostawione dla takiego kota jedzenie prędzej, czy później trafia do kociego pyska ukradkiem pod osłoną nocy). Natomiast spadek apetytu u naszego oswojonego i żyjącego z nami dłużej kota może już nie być tak oczywisty, i może pozostać nawet długo nie zauważony.
Problemy z załatwianiem, takie jak zaparcia czy biegunka także mogą wynikać ze stresu.
Ostatnim już z objawów stresu może być pojawienie się zachowań agresywnych, nie tylko wobec Nas, ale także wobec pozostałych kocich domowników.
Ponieważ każda zmiana zachowania u kota może świadczyć równie dobrze o kłopotach zdrowotnych, powinniśmy być czujni i zawsze w pierwszej kolejności je wykluczyć.
Artykuł powstał na bazie porad amerykańskiej behawiorystki Pam Johnson Bennett.
Na zdjęciu widzicie Bazyla z opatrunkiem – ze stresu wylizywał i wygryzał sobie ranę na nodze (o czym przeczytacie tu).
Zobacz też: