Żwirek
Każdy kot trafiając do naszego domu otrzymuje otwartą kuwetę z piaskiem. Wybieram taki żwirek, który swoją strukturą jak najbardziej przypomina piasek na dworze. Kot posiada naturalny instynkt zakopywania, szuka więc do załatwienia się miejsca, gdzie będzie mógł wykopać sobie dołeczek, a potem dokładnie go zakopać. Jest zwierzęciem z natury czystym (tak wiem, to banał).
Kuweta
Kuwetę warto umieścić z daleka od miski z jedzeniem i wodą (wody natomiast nie stawiamy przy jedzeniu). Nie bez powodu także wybieram kuwetę otwartą. Nie każdy kot zaakceptuje kuwetę zamkniętą, dlatego warto zacząć przyzwyczajanie od zaaranżowania przestrzeni najbliższej jego naturalnej i potem stopniowo wprowadzać modyfikacje. Warto też, dopóki nie przyzwyczai się do swojego wc ograniczyć mu przestrzeń w domu do jednego pomieszczenia, łazienki lub jednego pokoju. Na spokojnie pozna nowe zapachy, dźwięki, a co najważniejsze – toaletę.
Docelowo stosuję w kuwecie drewniany pellet, z wielu indywidualnych powodów. Nie jest to dla kota podłoże pierwszego wyboru, stąd nauka odbywa się na żwirku zbrylającym. Gdy kot opanuje kuwetę, stopniowo zaczynam dosypywać do niej pelletu, mieszając go w coraz większych proporcjach ze żwirkiem, aż do całkowitego zastąpienia pelletem. Tym sposobem kot prawie nie zauważalnie zaczyna używać podłoża dla mnie optymalnego. Pamiętaj jednak, że nie zawsze kot da się przestawić na to co nam pasuje. Kot może chwilowo akceptować takie rozwiązanie, ale z czasem zrezygnować całkowicie z używania kuwety. Jeśli zauważysz więc, że kot rzadko korzysta z kuwety, nie kopie w żwirku – oznacza to, że słabo toleruje to podłoże. Aby nie doprowadzić do problemów zdrowotnych i rezygnacji z kuwety wprowadź modyfikacje.
Jeśli kot załatwia się poza kuwetą, ale w jednym określonym miejscu, postaw mu tam kuwetę. Nawet jeśli jest to dla Ciebie miejsce niedogodne, zrób ten gest w stronę nowego przyjaciela. Gdy będzie się do niej przez kilka dni załatwiał, spróbój drobnej zmiany miejsca.
Wprowadzenia kuwety zamkniętej próbowałabym dopiero w momencie, gdy kuweta otwarta będzie opanowana (wyjątek stanowią tu koty chore, np. nie trzymające równowagi).
Mały kociak
Może się zdarzyć, szczególnie z małym kociątkiem, że trzeba będzie przez jakiś czas pilnować, czy się nie zapomina i idzie we właściwe miejsce załatwić swoją potrzebę. Gdy zauważymy, że kręci się niespokojnie, wsadzajmy cierpliwie do kuwety, nagradzając za załatwienie się do niej smakołykiem.
Czystość kuwety
Pamiętajmy, że kot z natury kocha czystość. Gdy zastanie kuwetę brudną, będzie szukał innego miejsca dla swoich potrzeb (od razu zaznaczę, że są też takie koty, które zupełnie się nie przejmują i bez problemu załatwią nawet po innym kocie, jak również są takie osobniki, które nie pójdą do tej samej kuwety, jeśli jest tam już jakieś siusiu, a nie daj Boże kupka. Dla takich artystów warto przygotować drugą kuwetę, jako alternatywę dla sofy lub podłogi).
Gdy kot jest na etapie nauki może się zdarzyć, że się zapomni i wykopie dołek w dużej donicy lub na stercie porzuconych rzeczy do prania na podłodze. Najlepiej zawczasu zabezpieczyć takie miejsca, np. usuwając je z kociego zasięgu. (Koty uwielbiają kopać w ziemi także dla zabawy. Moje koty odczepiły się od donicy z ziemią dopiero po dokładnym przykryciu jej kamieniami polnymi 😊).
Gdy mamy więcej niż jednego kota, może się również okazać, że jedna kuweta nie wystarczy. Poleca się ustawienie tylu kuwet ile jest w domu kotów +1.
Przeczytaj również: Kocie TIPY – żwirek w kuwecie, Jaki wybrać żwirek do kuwety?, Kota problemy z kuwetą – przyczyny rezygnacji z kuwety, Kocie TIPY – kuweta, PROBLEMY KUWETOWE