Dla każdego kota w mojej opini istotne jest, aby właściciel rozumiał dlaczego właściwie koty drapią. Brak wiedzy skutkuje niestety często ścieżką wojenną z kotem, a czasem w ostateczności kończy się tak barbarzyńskim aktem, jakim jest pozbawienie kota pazurów.
Wielu z nas myśli, że kot drapie, aby naostrzyć pazury. Nie jest to do końca zgodne z prawdą – kot drapie, żeby usunąć martwą zewnętrzną część paznokcia. Ale jest to tylko jedna z wielu przyczyn.
Drapanie jest istotnym elementem komunikacji u kotów. Drapiąc, kot zostawia innym kotom wizualny ślad swojej obecności na danym terytorium. W ten sposób oznacza je jako swoje. Dodatkowo drapiąc pozostawia zapach z gruczołów znajdujących się w poduszkach łap.
Drapiąc kot wyraża radość, gdy wracamy po całym dniu do domu, ale także frustrację lub stres wynikający z jakiejś trudnej dla niego sytuacji. Co istotne, podczas drapania kot rozciąga swój niezwykle giętki kręgosłup i mięśnie ramion, szczególnie po drzemce, czy dłuższej obserwacji ptaków za oknem.
Koty drapią w pionie i w poziomie. Większość woli drapać w pionie, ponieważ tym samym zostawia wyraźniejsze wizualne ślady. Pozycja przy takim drapaniu pozwala mu też lepiej rozciągnąć mięśnie.
Teraz już wiesz, czemu tak ważne jest zapewnienie Twojemu kotu porządnego drapaka i zaoszczędzenie sobie nerwów związanych ze zniszczonymi meblami.
Wybierając lub budując drapak zwróć uwagę na jego stabilność, wielkość powierzchni przeznaczonej do drapania (najczęściej sizalowej). Miej na uwadze, że dla kota nie są istotne zwisające z drapaka zabawki, czy kolorystyka, ale funkcjonalność.
Jeśli mimo postawionego drapaka kot nadal drapie meble to znaczy, że drapak jest niewłaściwy lub miejsce jego ustawienia nie jest dobre. Zwróć uwagę na to, co kot lubi drapać. Może woli jednak powierzchnię poziomą i drapak powinien być poziomy? Może drapak jest zbyt niski lub zbyt chybotliwy?
Gdzie ustawić drapak? przeczytaj: Gdzie powinien stać drapak?