Palącym pytaniem każdego właściciela, który doświadczył na jakimkolwiek własnym meblu kociego moczu, jest „czym usunąć ten smród?”. I co gorsza, mimo iż w internecie znajdziecie multum artykułów, wychwalających różne domowe sposoby lub środki, to tak naprawdę nie koniecznie są one skuteczne.
Ten artykuł był wielokrotnie aktualizowany, wypróbowałam wiele różnych środków, aby później powrócić do najprostszych rozwiązań.
Wszystkie środki czystości typu Ajax kamuflują zapach na chwilę i nawet jeśli ja nie czuję kociego smrodku, nie oznacza to, że koty go również nie czują. Jest wręcz przeciwnie. A wtedy powracają w te same miejsca, ponownie oddając tam mocz. Jak dowiedziałam się z książek napisanych przez mądre głowy, jest to sposób komunikacji – więcej na ten temat. Wszystko fajnie, ale ja nie chcę mieszkać w jednej wielkiej kociej kuwecie!
Powiem Wam, co się u mnie najlepiej sprawdziło.
Meble tapicerowane dosyć skutecznie można wyprać przy pomocy sody oczyszczonej rozpuszczonej w wodzie. Soda, jak pewnie wiecie, likwiduje dosyć dobrze zapachy. Można także posypać tapicerkę czy dywan a po jakimś czasie zebrać odkurzaczem. Z gotowych płynów pochłaniających zapachy dosyć dobrze radzi sobie Odor Solution Soaker firmy Vet Expert i Vitopar kot. Po tych wszystkich zabiegach fajnie pomoże też pranie Karcherem.
Natomiast zupełnie inną historią jest rozpracowanie przyczyn sikania wynikających z nadwątlonego zdrowia, czy konfliktu między kotami. Jedynie likwidując kocie zapaszki niewiele się na dłuższą metę wskóra. Równocześnie trzeba zadbać, o poprawę relacji między kotami w przypadku konfliktu, a o badania i wdrożenie leczenia w przypadku kłopotów zdrowotnych, inaczej urynacja będzie przenosić się na kolejne rejony mieszkania.
Cuda w poprawie relacji między kotami czyni regularna zabawa z nimi. I tu ważna uwaga: przy większej ilości zwierząt, z każdym baw się osobno. Jeśli koty się nie dogadują, a dodatkowo jednocześnie zaczną polować na tą samą wędkę, kompletna katastrofa murowana.
A Ty masz jakiś sprawdzony sposób na pozbycie się zapachu kociego moczu? Podziel się! Czekam na Twój komentarz i rady.
W przypadku zasikania podłogi czy kanapy przez kota lub psa, mocz przesiaka pod panele, dywan itp, więc jest to bardzo trudne do wymycia, a samo umycie często nie pomaga. Chemia uszkadza powierzchnie, często trzeba opuszcza mieszkanie po użyciu, wiec jest to problematyczne. Generalnie trzeba pamiętać, aby jak najszybciej po załatwieniu się zwierzaka dokładnie wyczyścić dane miejsce, a następnie spryskać je odpowiednim środkiem. Polecam w tej sytuacji enzymatyczny preparat Stop Zapachom firmy Subio. Zalecam spryskanie całej podłogi, gdzie oczywiście środek ten jest nieszkodliwy dla powierzchni, a także nie pozostawia plam.